15 prostych ćwiczeń, które wykonasz na plaży. Jak odpoczywać i nie stracić formy?

Chcesz zachować formę, ale nie masz czasu na ćwiczenia wakacyjne? Możesz wykonać trening leżąc na plaży - i co najlepsze - część ćwiczeń jest tak dyskretnych, że nikt nie zauważy, że je wykonujesz. Nawet, jeśli będzie leżeć tuż obok... A Ty będziesz mieć trening z głowy!

Milena Traczyńska
Ćwiczenia na plaży

Wakacje to czas poluzowania norm i elastycznych granic. Nie dotrzymujemy diety lub pomijamy treningi - często zdarza się, że powrót do harmonogramu i przyzwyczajeń okupujemy wyrzutami sumienia. Zapewnij sobie komfort psychiczny na wakacjach - ćwicz tyle, aby czuć, że nie tracisz formy, a kontrolujesz sytuację. Jak? Podpowiadamy: ćwicz np. na plaży!

Czasem trudno się zmobilizować np. do biegania, ale krótkie serie ćwiczeń mięśni brzucha wykonywane na plaży podczas wakacji na pewno przyniosą pożądany efekt i utrzymanie dobrej formy. Szczególnie, jeśli codziennie wybierzesz się na szybki spacer lub postanowisz przebiec się brzegiem morza lub oceanu.

Ćwiczenia w podporze - gdy minuta trwa wieczność 

Podczas tego rodzaju ćwiczeń pracują mięśnie głębokie czyli mięśnie korpusu, które są odpowiedzialne za prawidłową postawę i utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej pozycji. To bardzo ważna grupa mięśni często pomijana w treningach, ponieważ zależy nam bardziej na mięśniach widocznych tzw. rzeźbie. Zazwyczaj nie zdajesz sobie sprawy kiedy pracują Twoje mięśnie głębokie. Prócz tego, ćwiczenia w podporze mają pozytywny wpływ na mięśnie ramion, mięsień najszerszy grzbietu mięśnie międzyżebrowe oraz mięśnie brzucha. 

Przykłady ćwiczeń w podporze 

  1. Klasyczna deska: w trakcie tego ćwiczenia pracują mięśnie brzucha, ud, pośladków i ramion. Zrób kilka krótkich serii leżąc na brzuchu (tylko przedramiona i palce oraz śródstopie stykają się z podłożem), możesz w tym czasie czytać książkę lub przeglądać gazety. To ćwiczenie świetnie wzmacnia gorset mięśniowy.
  2. Leżąc na brzuchu, podeprzyj się na łokciach, możesz oprzeć czoło na dłoniach jeśli ta pozycja będzie dla ciebie wygodniejsza. Uginaj naprzemiennie kolana tak, aby dotykać piętami do pośladków. Podczas wykonywania ćwiczenia jedna noga zawsze leży na podłożu, druga jest zgięta. Podczas tego ruchu pracują mięśnie dwugłowe ud (część tylna ud).
  3. Leżąc na brzuchu połóż głowę na dłoniach, ugnij nogi, pod kolanami powinien być kąt prosty, powoli unoś obie nogi do góry tak, aby uda odrywały się od podłoża. Wykonaj 3 serie po 20-30 wznosów. W tym ćwiczeniu mocno pracują mięśnie ud, mięśnie pośladkowe oraz w mniejszym stopniu mięśnie dolne pleców oraz brzucha.
  4. Zamiast ugiętych kolan możesz je zrobić o nogach prostych.
  5. Deska odwrócona: leżąc na plecach podeprzyj się na łokciach i podnieś swoje ciało, aby tylko pięty i przedramiona stykały się z podłożem. Myślisz, że to łatwe ćwiczenie? Wykonaj 3 serie, każda po minucie. Jest to typowe ćwiczenie izometryczne.