Trening PPL push pull legs - co to jest i czemu służy? Rozpiska treningu od trenera

“Push”, „pull” i „legs” to popularne hasła, które często można zasłyszeć na siłowni. Co tak naprawdę się pod nimi kryje? Poznaj korzyści tej metody treningowej i przykładowy zestaw ćwiczeń na tzw. trzydniowy split.

Agata Brama

Czym jest PPL?

Trening push-pull-legs (PPL) to jedna z wielu metod dobierania ćwiczeń i programowania planu treningowego. Ćwiczenia PPL są stosowane przede wszystkim w sportach siłowych – np. przez kulturystów lub osoby podnoszące ciężary. PPL to także doskonały sposób na uzupełnienie swojej treningowej rutyny o ćwiczenia wzmacniające pod inne dyscypliny sportowe, tj. bieganie, rower czy pływanie.

Podstawową ideą PPL jest podzielenie treningów na trzy główne kategorie ćwiczeń:

  • push - pchające, to wszelkie ćwiczenia, w których odpychamy ciężar od siebie lub inaczej „od centrum”, np. wyciskanie sztangi leżąc na ławce płaskiej;
  • pull – ćwiczenia, w których przyciągamy ciężar do siebie, np. ściąganie drążka wyciągu górnego do klatki piersiowej;
  • ćwiczenia nóg.

W podziale PPL zarówno push, jak i pull tyczą się przede wszystkim górnych partii ciała – klatki piersiowej, pleców, barków, ramion i brzucha. Chociaż ćwiczenia na mięśnie nóg również można podzielić według kategorii push/pull, sensowniejsze jest traktowanie ich treningu jako osobnej jednostki – tak duża grupa mięśniowa potrzebuje silnych bodźców, dlatego warto na nią poświęcić osobny dzień treningowy.