Jak mądrze zaplanować realizację celów?

Małgorzata Pielichowska

Podejmujesz decyzję: zaczynam treningi, przechodzę na dietę. Na fali hurra-optymizmu planujesz 5 treningów w tygodniu i zdrowe, domowe posiłki. Niestety, już po kilku dniach okazuje się, że założony plan jest niewykonalny. Znasz ten schemat? Przeczytaj artykuł i pobierz karty pracy, dzięki którym wreszcie zrealizujesz cele!

Chcesz dowiedzieć się jak zmienić schemat „wszystko albo nic” na zasadę 80/20? Dołącz do darmowego wyzwania „Zaprojektuj Formę w 7 krokach”.

ZAPISUJĘ SIĘ

Jak działa schemat „wszystko albo nic”?

Tomek postanawia, że w 2022 roku będzie 3x w tygodniu ćwiczyć na siłowni po 45 minut. Do tej pory mógł realizować trening 2x w tygodniu, ale jest mocno zmotywowany i wierzy, że większa ilość treningów jest kwestią priorytetów i da radę się zorganizować. Kiedy w pracy ma bardziej intensywny czas i zauważa, że może przeznaczyć na trening 20 minut stwierdza, że skoro nie może zrealizować pełnego treningu, to odpuści całkowicie. Przez kolejne trzy tygodnie nie był ani razu na siłowni.


W przypadku Tomka możesz zauważyć działanie wedle schematu “wszystko albo nic”. Mimo dostępnych 20 minut na trening, Tomek rezygnuje całkowicie z wysiłku, bo przecież nie wykona założonego planu w 100%. W rezultacie nie podejmuje żadnego działania i najprawdopodobniej będzie odwlekał powrót do aktywności dotąd, aż będzie “odpowiedni moment”. Tyle, że takiego momentu nie ma i nie zanosi się na to, by dogodna okazja się pojawiła. Zupełnie inaczej wyglądałaby sytuacja, kiedy Tomek zaplanowałby sobie plan minimum, optimum i maksimum. Na czym on polega? Chodzi o to, żeby nie rezygnować z aktywności i założonego celu tylko dlatego, że nie możesz go zrealizować w 100%. Wykonanie planu choćby częściowo to nadal więcej niż niewykonanie go wcale.