5 aktywności, dzięki którym szybko spalisz tkankę tłuszczową

Szukasz aktywności, która daje szybkie efekty i spala nadmiar tłuszczu w ekspresowym tempie? Czasem wystarczy rezygnacja windy na rzecz schodów lub powrót do skakanki, by osiągnąć wymarzone cele.

Milena Traczyńska

W ostatnich latach tkanka tłuszczowa obrosła w jakiś legendarny mit, że jest czymś strasznym i trzeba się jej pozbyć. Nie trzeba. Przynajmniej nie całkiem, no chyba, że tego chcesz lub potrzebujesz, to już inna sytuacja. Czy wiesz, że każda kobieta potrzebuje tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, aby móc miesiączkować? W ciąży szczególnie tkanka tłuszczowa odgrywa istotną rolę do ochrony płodu. Tak więc tłuszcz nie jest niczym złym!

Jak wybrać aktywność dla siebie?

Zawsze i wszędzie, szybciej lub wolniej - można iść pobiegać. Wystarczy odrobina samozaparcia i dobre buty. W ciągu 30 minut amator biegania pokona ok. 3,5 kilometra. Spróbuj zaangażować się tak, aby pokonywać dystans 5 kilometrów 3 razy w tygodniu. Podczas treningu biegowego typu cardio działa większość mięśni ciała, w szczególności nóg. Im szybszy bieg, tym więcej spalonych kalorii.

Aby efekty pojawiły się niemalże od razu, pamiętaj by jeden trening trwał minimum 25 minut. Najlepiej poświęcić na trening ok. 40 minut. Jeśli nie przepadasz za bieganiem rób marszobiegi, aby efekt był podobny do biegu, stosuj metodę 5:3 czyli 5 minut biegu o średniej intensywności do 3 minut marszu na wyrównanie oddechu. Im bardziej będziesz zaawansowana, tym dłuższe rób dystanse biegowe, skracając czas marszu. Marszobiegi do spalenia tej samej ilości kalorii co zwykły bieg potrzebują więcej czasu.  

Rower dobry na wszystko

Jazda na rowerze może być przyjemnością, szczególnie, gdy mamy piękną pogodę. Należy jednak pamiętać, że przygoda rowerowa daje efekty w postaci spalenia zbędnych kilogramów, gdy jest zachowana odpowiednia szybkość. Powolne pedałowanie możesz robić dla przyjemności, jeśli chcesz jednak uzyskać efekt szybkiego spalania tłuszczu, stanowczo przyspiesz. Dodatkowym atutem będzie różnorodność terenu, w szczególności jego nachylenie - im więcej wzniesień tym większa liczba mięśni jest zaangażowana w spalanie tkanki tłuszczowej. Nie zapomnij o kasku, dla swojego bezpieczeństwa, ale także dla tych których spotkasz na swojej ścieżce.

Czy wiesz, że im większa powierzchnia mięśnia tym więcej potrzebuje energii do pracy, a co za tym idzie, spala więcej tłuszczu?

Sport idealny dla tych co nie mogą…

… przemęczać swoich kolan. Pływanie! Najefektywniejszą formą pływania jest styl motylkowy (delfin), jest on dosyć trudny szczególnie dla amatorów pływania. Nie przejmuj się jeśli nie jesteś zawodowcem: wystarczy wybrać się na pływalnię 3 razy w tygodniu i wybrać dowolny styl – nawet taki, który w książkach nie istnieje.

Aktywność fizyczna w wodzie dobrze wpływa na stawy, więc jest idealnym sportem dla osób, które mają problemy zdrowotne. Prócz pozbycia się zbędnych kilogramów poprawia się układ krążenia jak i oddechowy. Same korzyści, pamiętaj jednak by na start nie wchodzić do jacuzzi, to Cię zniechęci do dalszej pracy. Licz długości przepłyniętych basenów, zapisuj je w zeszycie, by za kilka tygodni podziwiać swoje efekty i osiągnięty progres. Średniej intensywności 50 minutowy trening spala od 200 do 300 kcal.   

Z rakietą po formę i smukłość

Tenis ziemny jest sportem, w którym wystarczy jedna lekcja, aby nauczyć się podstawowych ruchów i czerpać przyjemność z gry. Sport ten poprawia koncentrację, koordynację ruchową, a także zwinność. Tenis ziemny jest treningiem o wysokiej intensywności dzięki dużym wymiarom kortu. Gdy już załapiesz podstawy nie tylko będziesz spalać tkankę tłuszczową, ale także wzmacniać mięśnie całego ciała. Wybierając tenis ziemny możesz miło spędzić czas w gronie przyjaciół, a przy okazji spalić zbędne kilogramy niezależnie od poziomu zaawansowania.

Dobre mieszkanie na wysokości

Nie interesują Cię sporty, do których potrzebny jest strój i odpowiednie obuwie? Możesz chodzić po schodach! W ciągu 7 minut kobieta o masie ciała 65 kg jest w stanie spalić nawet 100 kcal! Jeśli mieszkasz na wyższych piętrach wybieraj schody, jeśli tylko możesz. Dla osób, które nie mają możliwości skorzystania ze schodów też jest rozwiązanie; w każdej dostępnej siłowni są specjalne maszyny, które imitują wspinaczkę na wyższe piętra. Warto spróbować.

Czy wiesz, że istnieje dyscyplina sportowa Tower Running? Polega ona na wyścigach w wbieganiu po schodach. W Polsce organizowane są pod nazwą Bieg na szczyt.

Skakanka - pogromca tłuszczu

Jeśli tylko Twoje ciało pozwala na intensywne treningi pod postacią skoków wybierz skakankę. Godzinny trening spala od 300 nawet do 400 kcal. Wybór skakanki czasem nie jest prosty, są różne wytyczne, ale warto się sprawdzić, być może to sport który pokochasz. Wybierz skakankę z odpowiednim ciężarem szczególnie rączek, linka też nie powinna być zbyt lekka, ponieważ nie wykonasz szybkich skoków.

Aby dobrać skakankę do amatorskiego skakania należy stanąć stopami na lince, rączki powinny sięgać pod pachy. Większość skakanek ma możliwość skrócenia linki. Jeśli chcesz być zawodowcem, tym samym skakanka powinna sięgać do przednich kolców biodrowych – taka długość jest bardziej wymagająca także dla mięśni ramion. Przeczytaj także o 7 korzyściach ze skakania na skakance - to na pewno Cię przekona!