10 zasad savoir-vivre na siłowni i w klubie fitness

Jesień to czas nowych początków i powrotu do rutyny po wakacyjnym luzie. Wiele osób wykorzystuje ten czas na rozpoczęcie nowych aktywności – np. ćwiczeń w klubie fitness lub na siłowni. Poznaj najważniejsze zasady savoir-vivre, które warto znać przed pierwszą wizytą w obiekcie sportowym!

Agata Brama

1. Zwracaj uwagę na innych

Świadomość społeczna to jeden z nieodłącznych elementów korzystania z siłowni lub klubu fitness. Wchodząc do szatni obiektu sportowego, przywitaj się i zwróć uwagę na inne osoby – nie zajmuj całej ławki swoimi rzeczami i staraj się zostawić na niej miejsce dla innych do komfortowego przebrania się. Jeśli zabierasz ze sobą na salę ćwiczeń całą torbę sportową, umieść ją w takim miejscu, aby nie przeszkadzała innym w treningu.

2. Dbaj o higienę

Chociaż z jednej strony wręcz głupio jest pisać o tak prozaicznych rzeczach – niektóre zjawiska trzeba nazwać po imieniu. Część osób korzystających z usług fitness clubów z pewnością doświadczyła ćwiczenia w sąsiedztwie osoby, której zapach nie sprzyjał czerpaniu przyjemności z treningu. Oprócz używania dezodorantu upewnij się, że Twoje ubranie jest świeże i wyprane. Pod względem zapachowym nie ma nic gorszego niż trening w ubraniach, które już raz zostały przepocone i nie były nawet wyjęte z torby treningowej. Po treningu opróżnij swoją torbę, a ubrania wrzuć od razu do kosza na pranie.

3. Zmień obuwie

Perspektywa niedźwigania butów w torbie treningowej bywa kusząca, szczególnie w ciepłych i suchych miesiącach, ale jednak zmiana obuwia po wejściu na siłownię to praktyka godna polecenia, z której warto zrobić swój nawyk. Buty, w których chodzimy lub trenujemy na zewnątrz, kryją w swoich podeszwach dużo niespodzianek – m.in. brud, piasek czy drobne kamyczki. Cała ta zawartość podeszwy zostaje później na podłodze fitness clubu, co sprawia, że pozostali trenujący, chcąc wykonać ćwiczenia na podłodze, są zmuszeni szukać dla siebie czystego miejsca, a serwis sprzątający ma zdecydowanie więcej pracy. Wyznacz sobie przynajmniej jedną parę butów przeznaczoną wyłącznie do treningu w pomieszczeniach i korzystaj z niej podczas wizyt w fitness clubach.

4. Sprzątnij po sobie

Kilka lat temu popularnym sloganem wśród pracowników siłowni było „Jeśli nie możesz odłożyć po sobie ciężaru na miejsce, poproś dziewczyny z recepcji o pomoc”. I chociaż lata mijają, problem z odkładaniem ciężarów trwa nadal. Niezależnie od tego, jakiego sprzętu używasz – jeśli masz siły na to, aby wykonać serię z określonym ciężarem, z pewnością nie zabraknie Ci sił na odłożenie go na miejsce. Miejsce do ćwiczeń pozostaw po sobie takie, jakie chciałbyś/chciałabyś zastać, wchodząc na salę treningową.

5. Korzystaj z ręcznika

Bardzo dobrym nawykiem użytkowników siłowni i klubów fitness jest korzystanie z ręcznika. Ręcznik przeznaczony do treningu powinien służyć Ci przede wszystkim do położenia go na maszynie lub macie, z której korzystasz. Dzięki temu Twoja skóra nie ma bezpośredniego kontaktu ze sprzętem użytkowanym przez inne osoby, a Ty nie zostawiasz po sobie mokrej plamy potu. Sprzęt również nie ulega tak szybko zniszczeniu, co zwiększa komfort wszystkich jego użytkowników. Z drugiej strony ręcznik, który w trakcie treningu ma kontakt z maszynami, matami czy podłogą nie powinien służyć Ci jednocześnie do wycierania potu z ciała, czy twarzy. W tym celu lepiej jest używać jednorazowych ręczników papierowych dostępnych we wszystkich klubach fitness – to rozwiązanie jest najbardziej higienicznym wyjściem dla naszej skóry.

Jeśli po treningu planujesz prysznic na miejscu w klubie fitness, zabierz ze sobą dwa ręczniki – jeden do treningu, a drugi pod prysznic. W przypadku braku ręcznika do treningu lub braku możliwości skorzystania z niego ze względu na wykonywane ćwiczenia pamiętaj o dezynfekcji maszyny lub maty po zakończonych ćwiczeniach, dostępnym w klubie płynem do dezynfekcji i ręcznikiem papierowym.