Wskocz na wyższy stopień wtajemniczenia! Jak ćwiczyć na schodach

Zobacz, jak ogólnodostępne schody mogą pomóc Ci w uzyskaniu wymarzonej formy.

Trening na schodach jest niedocenianą aktywnością treningową. Dostępne w każdym większym i mniejszym mieście, w blokach mieszkalnych i przestrzeniach publicznych schody raczej nie są kojarzone z aktywnością sportową – a szkoda, bo na schodach możemy zadbać o swoje ciało i kondycję kompleksowo. Ta prosta konstrukcja daje mnóstwo możliwości do wykonania wszelkich rodzajów treningów, a oprócz lekkiego sprzętu do ćwiczeń na schodach potrzebna nam jest jedynie nasza wyobraźnia (i ulubiona muzyka w słuchawkach).

Trening na schodach – w jakim celu?

Układanie planu treningowego powinno zawsze zaczynać się od najważniejszego punktu, niezależnie od tego w jakim miejscu dany plan miałby być wykonywany. Tym punktem jest ustalenie celu treningowego - od niego zależy jakiego rodzaju ćwiczenia i w jakiej intensywności będą stosowane u trenującej osoby.

Zupełnie inaczej będzie wyglądał plan treningowy dla osoby, która chce poprawić sylwetkę, niż dla osoby, która chce poprawić swoją wydolność tlenową przed zbliżającym się maratonem. Schody nie są tu wyjątkiem – aby ćwiczenia na schodach przynosiły oczekiwane rezultaty, należy dostosować wykonywany trening pod swój cel. Jeśli masz problemy ze stawami kolanowymi lub wątpliwości, czy trening na schodach będzie w Twoim wypadku bezpieczny, w pierwszej kolejności skonsultuj zamiar wprowadzenia takich ćwiczeń z lekarzem.