Trening w trakcie ciąży i po porodzie - jak podejść do tematu?

Ciąża i pojawienie się dziecka na świecie wywraca świat do góry nogami. Jeszcze przed porodem wiele kobiet nie wie, czy może sobie pozwolić na trening i w jakiej formie. Później także nie jest łatwo. Jednak aktywność fizyczna - odpowiednio dobrana do potrzeb - będzie wyłącznie służyć!

Pierwszy trymestr ciąży bywa stresujący, kobiety niejednokrotnie boją się wówczas ćwiczyć. Jeżeli jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, nie męczą cię torsje lub inne dolegliwości, trening nie będzie dla ciebie obciążający. Oczywiście, należy zmniejszyć jego intensywność i długość, ale nie warto całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej.

Co ćwiczyć w ciąży?

To samo, co przed zajściem w ciążę, ale spodziewając się dziecka, należy uważnie obserwować swoje ciało. Jeżeli po treningu czujesz się gorzej, będziesz już wiedzieć, że trzeba zmienić formę, intensywność bądź obciążenie. Uważaj na ćwiczenia, które powodują wstrząsy (na przykład bieganie). Bardzo dobrze jest być w tym czasie pod opieką fizjoterapeuty uroginekologicznego. Specjalista będzie monitorować twój stan, może także podpowiedzieć, jak zmodyfikować znane ci już ćwiczenia, by były bezpieczne i komfortowe.

Co daje trenowanie w ciąży?

Korzyści jest wiele. To między innymi lepsza wydolność krążeniowo-oddechowa, zwiększenie siły mięśniowej. Ćwicząc, mamy większą kontrolę nad przyrostem masy ciała, minimalizujemy bóle kręgosłupa i zyskujemy szansę na szybsze dojście do siebie po porodzie.

Kiedy wrócić do treningów po ciąży?

To oczywiście kwestia bardzo indywidualna, którą także warto skonsultować ze specjalistą. Wiele zależy od tego, czy rodziłaś naturalnie, czy poprzez cesarskie cięcie. Warto dać sobie kilka tygodni na regenerację, a później dopiero zacząć wracać do ćwiczeń powoli, zaczynając od czegoś łagodnego i od razu odnotowując, jak się czujesz w trakcie i po treningu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ćwiczeniach w trakcie ciąży i powrocie do aktywności po porodzie, posłuchaj rozmowy z fizjoterapeutką Małgorzatą Włodarczyk, znaną w sieci jako Pani Fizjoterener.

W podcaście „MultiSport. Co Cię rusza” usłyszysz:

  • Co i jak ćwiczyć w trakcie ciąży, także w pierwszym trymestrze?
  • Czy ciąża osłabia mięśnie dna miednicy?
  • Które objawy osłabienia mięśni dna miednicy należy konsultować z fizjoterapeutą?
  • Kiedy wrócić do treningów po porodzie?
podcast-odcinek4-test@2x.png
SPORT   39:12   ·   01.01.1970
podcast-odcinek4-test@2x.png
Trening w ciąży i po porodzie. Rozmowa z fizjoterapeutką uroginekologiczną Małgorzatą Włodarczyk.

Dowiedz się, czym są mięśnie dna miednicy, jak bezpiecznie trenować w ciąży i kiedy wrócić do aktywności po porodzie.

Słuchaj również na: