Stretching - niedoceniany, a niezbędny. Komu przyda się najbardziej?

Choć stretching, czyli rozciąganie ciała, stał się obowiązkową pozycją w każdym szanującym się klubie fitness, to jednak wciąż osoby ćwiczące traktują go po macoszemu. Dlaczego powinniśmy się rozciągać? Jak wpływa to na nasze ciało i komu przyda się najbardziej? W tym tekście znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

Co to jest stretching?

Być może termin „rozciąganie mięśni“ niewiele Ci mówi. Trening siłowy sprawia, że zwiększa się objętość mięśnia, a dzięki stretchingowi przybywa włókien mięśniowych, stają się one dłuższe. To przynosi korzyści: większą elastyczność, gibkość i zakres ruchu w stawach.

Właściwie każdy trening (na przykład praca z hantlami, bieganie) sprawia, że aktyna i miozyna (to miofilamenty, z których zbudowane są mięśnie) przesuwają się i powodują skurcz mięśni. Stretching pozwala im się rozluźnić.

Dlaczego warto regularnie się rozciągać?

  • Zwiększysz elastyczność mięśni i ruchomość stawów
  • Zmniejszysz ryzyko urazów i kontuzji (dzięki rozciąganiu mięśnie są bardziej rozgrzane)
  • Rozluźnisz spięte mięśnie, co pozwoli ci lepiej walczyć ze stresem
  • Zniwelujesz przeciążenia
  • Treningi staną się bardziej efektywne

Kto powinien pamiętać o stretchingu?

Każdy. Tak, wszyscy powinniśmy się rozciągać. Zarówno osoby, które regularnie ćwiczą na siłowni, biegają, jeżdżą na rowerze - są bardzo aktywne, jak i te, które prowadzą siedzący tryb życia. Elastyczność mięśni pomaga utrzymać właściwą postawę ciała, a stretchning przyniesie ulgę tym, którzy skarżą się na sztywność mięśni i bóle napięciowe (doskonale znane osobom, które za dużo siedzą).

Stretching już dawno stał się przedmiotem zainteresowania badaczy. Wyniki analiz są zaskakujące. Przykładowo, regularne rozciąganie przynosi równie dobre rezultaty, jak ćwiczenia wzmacniające lub terapia manualna u pacjentów, którzy skarżą się na przewlekły ból szyi. Aby jednak rozciąganie przynosiło efekty, należy wykonywać je przynajmniej trzy razy w tygodniu. Tu ważna uwaga: warto wiedzieć, jakie są rodzaje stretchingu i wybrać najlepszą dla siebie opcję.