Sport z dreszczykiem emocji! 3 aktywności, dzięki którym poczujesz adrenalinę

Jeżeli myślisz, że w sportach ekstremalnych chodzi wyłącznie o adrenalinę, to grubo się mylisz! Jasne, dobrze jest poczuć dreszcz emocji, całkowicie się zapomnieć i doznać „czegoś więcej“, ale badania naukowe dowodzą, że aktywności wyzwalające adrenalinę to szereg dodatkowych korzyści. Pozwalają uwalniać pozytywne emocje, wspierają zdrowie psychiczne, odporność, rozwijają osobowość (uczą pokory, odwagi), a nawet motywują do myślenia o ekologii (bo bezpośrednio wiążą się z przyrodą). W takim razie, trzeba spróbować! Choć raz - może właśnie w to lato? Oto trzy pomysły, które polecamy szczególnie.

Wakeboarding

Na początek coś typowo wakacyjnego, bo wakeboarding to sport wodny, z dużą dawką adrenaliny, który w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Aby zacząć, potrzebna ci będzie specjalna deska - to na niej pokonasz fale! A na czym polega cała zabawa? Trzymasz się linki, przymocowanej do łodzi lub wyciągu. Twoim zadaniem jest utrzymać się na desce i doskonale się bawić. Duża prędkość, wiatr, fale - to pozwala zapomnieć o wszystkim i całkowicie oddać się zabawie.

Aby zacząć szaleć na wakeboardingu, pierwsze lekcje przerób pod okiem instruktora. Dzięki temu od razu nauczysz się odpowiedniej techniki, dowiesz się, jak w odpowiedni sposób układać ciało i rozłożyć ciężar. Samodzielny trening też jest możliwy, ale pamiętaj wtedy o zachowaniu bezpieczeństwa i zadbaj o asekurację.

Wakeboarding to sport bardzo popularny w USA. Szybko podbił serca miłośników adrenaliny, bo jest stosunkowo łatwy w opanowaniu (a więc odpowiedni dla początkujących) i jednocześnie daje dużo frajdy. Można próbować swoich sił zarówno na morzu, jak i w spokojnych akwenach wodnych.

Wspinaczka

To nasz numer dwa, bo ta aktywność fizyczna ma całą masę zalet. Przede wszystkim: można tu stopniować kolejne poziomy zaawansowania. To od ciebie zależy, na co sobie pozwolisz! Poza tym, to świetny trening dla mięśni - regularne wspinanie się poprawi twoją siłę i będzie doskonale wpływać na wiele umiejętności, na przykład zwinność, balans, ale także wydolność. Poprawisz kondycję fizyczną, pięknie wyrzeźbisz mięśnie, wysmuklisz sylwetkę. Pełen pakiet!

Wspinaczka po ściance będzie aktywnością niezależną od pory roku. Możesz działać w pojedynkę lub z przyjaciółmi - a więc nic cię nie ogranicza. Jednak wspinaczka to nie tylko korzyści zdrowotne i adrenalina, ale też poczucie satysfakcji i możliwość pokonywania własnych ograniczeń.

Jeżeli szukasz ścianki blisko siebie - skorzystaj z wyszukiwarki MultiSport.

Skoki

Na koniec aktywności fizyczne, które są naprawdę… skokiem na głęboką wodę. Choć bez wody! Skok ze spadochronem, czy na bungee zaliczamy do ekstremalnych sportów powietrznych, które fundują mocne emocje.

W przypadku skoków na bunngee, pokonuje się zazwyczaj wysokość około 70-100 m, ale można też znaleźć oferty skoków na 200 m! To aktywność, która nie zastąpi codziennej dawki ruchu, ale zapewni wszystkie korzyści, o których wspominaliśmy we wstępie. Redukcja stresu, pokonywanie własnych ograniczeń, uwalnianie emocji - gwarantowane. To sport nie tylko dla śmiałków, ale dla każdego, kto chce spróbować czegoś nowego. W kilka chwil dokonacie przełomu, zmiany, zasmakujecie ryzyka. To dlatego tego typu aktywności tak dobrze działają na głowę i wspierają zdrowie psychiczne. Warto!

Źródła:

1. An Exploratory Study of Extreme Sport Athletes’ Nature Interactions: From Well-Being to Pro-environmental Behavior, https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2019.01233/full, stan na: 30.06.2022.