Poznaj pickleball – sport dla całej rodziny

Pickleball, jeden z najszybciej zyskujących na popularności sportów na świecie, staje się coraz bardziej znany także w Polsce. Ta wyjątkowa mieszanka kilku dyscyplin może poprawić Twoją kondycję i… relacje z rodziną! Podpowiadamy, jak grać w pickleballa i dlaczego warto to robić.

Czym jest pickleball?

Aktywność fizyczną warto od czasu do czasu urozmaicić. W ofercie obiektów sportowych co jakiś czas pojawiają się nowe dyscypliny, które dopiero zyskują na popularności albo są już międzynarodowym trendem. Takim przykładem jest właśnie pickleball, czyli propozycja dla każdego, kto lubi sporty angażujące większą liczbę graczy, takie jak tenis czy badminton.

Nawiązanie do tenisa jest nieprzypadkowe – pickleball to w pewnym sensie połączenie tenisa ziemnego z badmintonem oraz… ping-pongiem. To nietypowe zestawienie w praktyce okazało się wyjątkowo udanym pomysłem. Pokochali go szczególnie Amerykanie – w 2015 roku pickleball został uznany za najszybciej rozwijający się sport w USA. O ile w 2010 roku grało w niego 100 tys. graczy, to już 10 lat później liczba ta wzrosła do 4,8 miliona [1]. Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że pickleball swoją popularnością „przebił” już nawet tenisa. To zwycięstwo jest szczególnie widoczne w grupie kobiet i osób starszych [2].

Kto może grać w pickleball?

Choć pickleball może przypominać tenisa, jest sportem znacznie bardziej uniwersalnym – można go uprawiać praktycznie w każdym wieku, nawet jeśli nie mieliśmy wcześniej do czynienia z podobną aktywnością. Prędkość piłki jest znacznie niższa niż w przypadku tenisa, a pole gry ponad trzy razy mniejsze, a co za tym idzie – zmniejszają się wymagania fizyczne, jakie musimy spełniać, by grać [3].

Krótko mówiąc – mamy do czynienia ze stosunkowo prostą rozgrywką, w którą mogą grać także seniorzy czy dzieci. Jest ona zalecana także wtedy, kiedy nasza kondycja nie pozwalałaby na forsowną grę, jaką jest tenis czy squash.

Pickleball – zasady gry

Do gry w pickleballa wystarczą rakietki i piłeczki. Jedne i drugie są już najczęściej dostępne w sklepach sportowych i wypożyczalniach sprzętu. Warto jednak pamiętać, by wybrać dokładnie te przeznaczone do pickleballa – paletki do badmintona czy piłki tenisowe nie zdadzą egzaminu.

W pickleballa gramy kompozytowymi rakietkami i plastikowymi piłkami pełnymi charakterystycznych otworów, które nieco zwalniają lot piłki, ale też umożliwiają grę w wietrzne dni. Zważywszy na to ostatnie, piłki do gry halowej i na zewnątrz są zwykle nieco inne (te do gry pod dachem są lżejsze i mają mniej otworów). Przed zakupem warto więc doprecyzować, gdzie będziemy grać.

W sieci znajdziemy poradniki, jak przygotować boisko samemu korzystając z utwardzonego podłoża i np. kredy [5]. Na szczęście, nie musi być to konieczne. Sport ten staje się coraz bardziej popularny także w Polsce i jest już dostępny z kartą MultiSport! Jeśli chcesz znaleźć kort do pickleballa w Twojej miejscowości, skorzystaj z naszej wyszukiwarki obiektów.

Zasady gry w pickleballa są mieszanką kilku innych. Serwis odbywa się podobnie jak w tenisie – zawsze po krosie i zza linii końcowej. Serw musi odbyć się „z dołu”, tj. poniżej linii pasa zawodnika. Następnie piłeczka musi odbić się od podłoża oraz drugi raz odbić się po returnie (tzw. zasada dwóch kozłów). Gra toczy się do osiągnięcia 11 punktów z obowiązkową dwupunktową przewagą. Co ważne, punkty naliczają się wyłącznie graczom serwującym [6].

Dlaczego warto grać w pickleballa?

​Gracze, którzy już poznali ten sport, zauważają, że nie wymaga on tygodni treningu, zanim zaczniemy grać „naprawdę”. Może się więc okazać idealny, jeśli szukamy aktywnej rozrywki na popołudnie z przyjaciółmi czy rodziną. Łatwe zasady i niski próg wejścia nie oznaczają jednak braku emocji – wymiany w meczu są długie, a piłka trafia do graczy wiele razy. Mówi się nawet, że szybkie wymiany są esencją pickleballa.

Dodatkowo niewielkie boiska umożliwiają rozmowę nawet w czasie gry, a dobra strategia liczy się bardziej niż siła fizyczna czy szybkość. Być może dlatego pickleball pokochali gracze w różnym wieku, o różnym poziomie kondycji [3].

Co więcej – jak każdy sport całoroczny – pickleball może być pretekstem do częstszych spotkań i doskonałym motywatorem, by ruszyć się z domu. To zresztą dodatkowy plus tej rozrywki – łatwo możemy osiągnąć pewną regularność ćwiczeń, wplatając ją w stały rozkład zajęć i nasze plany treningowe.

A co z kwestią zdrowia? Badania wykazują, że tenis i pickleball mają równie dobry wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne [2]. Warto jednak podkreślić, że pickleball umożliwia aktywną grę również osobom starszym, dzieciom i mniej „wysportowanym” graczom.

Jakie korzyści zdrowiu przynosi gra w pickleballa?

  • Zdrowsze serce – biegi, skoki i wymachy sprawiają, że pickleball jest świetnym treningiem aerobowym, który poprawia wydolność sercowo-naczyniową.
  • Poprawa sylwetki – jako gra o wysokiej intensywności, pickleball wspiera spalanie kalorii.
  • Zmniejszenie stresu – aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na naszą psychikę, ale w przypadku tego typu gier pojawia się również aspekt społeczny – spędzanie czasu z bliskimi pozwoli dodatkowo odprężyć się po ciężkim dniu.
  • Lepsza kondycja – specyfika pickleballa sprawia, że gra wpływa na wiele partii mięśni równocześnie – pickleball poprawia więc naszą ogólną sprawność, jednocześnie nie forsując przesadnie organizmu [7].

Pickleball to świetny sposób, by urozmaicić plan treningowy, wzbogacić go o cardio, a także spędzić więcej czasu z bliskimi, nie rezygnując z codziennej dawki aktywności. Być może to właśnie pickleball będzie czymś, co sprawi, że przekonamy bliską osobę do większej ilości ruchu? Wystarczy tylko piłka, rakietka, karta MultiSport i dobre chęci!

Źródła:

[1] http://tenisista.com.pl/pickleball.html

[2] https://www.apple.com/pl/newsroom/2023/10/new-apple-research-highlights-the-health-benefits-of-pickleball/

[3] https://www.pickleball.org.pl/pickleball

[4] https://www.pickleball.org.pl/czym-grac

[5] https://www.pickleball.org.pl/kort

[6] https://tenismagazyn.pl/zasady-gry-w-pickleball/

[7] https://pickemall.pl/pickleball-jest-dobry-dla-twojego-serca/