Czy umiesz się ruszać? Poznaj nurt ,,movement”, czyli sztukę wzorcowej mobilności

Movement to technika, która być wykorzystywana jako trening sam w sobie lub jako uzupełnienie takich dyscyplin sportowych, jak taniec czy sztuki walki. Nurt naturalnego ruchu rozwija ciało i umysł jednocześnie, choć na pierwszy rzut oka wydaje się nieatrakcyjny. A to tylko pozory, bo przynosi szereg korzyści!

Movement – na czym on polega 

Animal Flow, mobility czy po prostu ,,naturalny ruch”? Czym dokładnie jest movement i jakie ma zastosowanie? Łączy on różnorodne sposoby pracy ze swoim ciałem z naciskiem na budowanie świadomości ciała w myśl zasady: Isolation-Integration-Improvisation. Na czym dokładnie ona polega? 

Nurt movement polega na izolacji partii mięśniowych i umiejętności wyczuwania ich, a następnie pracy nad poszerzaniem ich zakresów. Poprzez proste ruchy staramy się zwiększać zakresy w ciele a z czasem - integrować te ruchy w całość. Aktywizacja całego ciała może być uzupełnieniem tradycyjnych ćwiczeń lub stanowić osobną dyscyplinę. 

Wysportowany nie oznacza mobilny 

Osoba względnie wysportowana, uprawiająca bieganie lub jazdę na rowerze, może mieć problemy z wykonaniem prostego przysiadu. Z kolei osoba trenująca boks, może czuć duży wysiłek przy wykonywaniu siadu z podparciem. Dopiero zajęcia movementu mogą pomóc ,,poluzować” te obszary i integrować ciało i umysł w jedno. Movement to pierwszy krok ku polepszeniu jakości życia i czucia się dobrze w swoim ciele. Stoi niejako w kontrze wobec modnych dyscyplin sportowych, a stawia na fundamenty: posiadanie pełnej ruchomości ciała, zamiast nastawienia na spektakularne sukcesy. 

,,Żeby trenować jak sportowiec, musisz nauczyć się ruszać jak człowiek”. 

Jeśli chcesz dowidzieć się więcej na temat nurtu ruchowego, posłuchaj rozmowy z Krystianem Sosnowskim, fizjoterapeutą funkcjonalnym. 

  

W podcaście „MultiSport. Co Cię rusza” usłyszysz: 

  • Na czym polega movement; 

  • Jak wygląda pierwszy trening ,,czucia swojego ciała”; 

  • Czym jest świadomość ciała; 

  • Kiedy proste ćwiczenia okazują się wyzwaniem, 

  • Jak movement może eliminować stres; 

  • Na jakie dolegliwości może pomóc movement; 

  • Jakich ruchów możemy uczyć się od dzieci?. 

podcast-odcinek14-test@2x.png
ZDROWIE   35:46   ·   01.01.1970
podcast-odcinek14-test@2x.png
Czym jest „movement”? Rozmowa z trenerem Krystianem Sosnowskim.

Poznaj ćwiczenia, które w naturalny i bezpieczny sposób pomogą Ci zaktywizować całe ciało.

Słuchaj również na: