Nie każdy koktajl dostarczy witamin. Poznaj 6 grzechów przyrządzania smoothie, przez które tracą one swoje właściwości

Gdy temperatura rośnie, orzeźwiające napoje i koktajle wkraczają do akcji i zastępują śniadanie czy deser. Możesz wykonać je na bazie napojów roślinnych, mleka czy jogurtu greckiego. Dzięki zastrzykowi witamin oraz przeciwutleniaczy poczujesz się fantastycznie i odzyskasz energię, ale musisz pamiętać o kilku zasadach, by naprawdę dawały zastrzyk energii.

Myślisz, że zrobienie koktajlu to nic prostszego? Choć proces nie należy do zawiłych, to jednak sprawa nie jest tak oczywista. Domowe koktajle mają mnóstwo zalet, ale też swoje wymagania, a my z rozpędu niekiedy popełniamy błędy w ich przygotowaniu i spożywaniu. Jakie?

  • Pomijanie warzyw – owocowe koktajle są cukrową bombą: każdy warzywny składnik sprawi, że zawartość błonnika się zwiększy, dlatego jeśli przygotowujesz np. Koktajl na bazie truskawek, możesz wzbogacić go o np. Awokado - jest bogate w składniki odżywcze, a przy tym ubogie w cukier.

  • Spożywanie koktajlu po kilku godzinach od przygotowania – zabierasz ze sobą koktajl w podróż pociągiem czy samochodem? Wyższa temperatura i światło słoneczne przyczyniają się do tego, że traci on część witamin.  Koktajl zostawiony na 15 minut na słońcu zmieni kolor z zielonego na szary. Warto wypić koktajl od razu po przygotowaniu lub włożyć go do termicznego opakowania. To zapobiegnie utracie witaminy C z koktajlu.
  • Nadmierne blendowanie – dłuższy czas blendowania owoców i warzyw ogrzewa składniki, dlatego lepiej zachować minimalny okres miksowania.
  • Nieszczelne zapakowanie – niestety dostęp do powietrza sprawia, że giną w smoothie witaminy, zwłaszcza witamina A.  Picie takiego koktajlu mija się z celem.
  • Obieranie owoców - w skórkach znajduje się błonnik pokarmowy, więc obierając owoce i warzywa pozbawiamy się tego składnika w koktajlu.
  • Zapominanie o zielonych liściach - co tu dużo mówić, grzeszymy w temacie zbyt sporadycznego dodawania liści jarmużu, szpinaku czy natki pietruszki. To prawda, że zabarwiają smoothie i mają intensywny smak, ale Zielone dodatki do koktajlu to źródło błonnika pokarmowego, ale i cennych witamin i antyoksydantów.