Piękna cera, zdrowsze włosy? Jak sport wpływa na naszą urodę

Czy od sportu stajemy się piękniejsi? Dobre pytanie! Wiedza na ten temat może być dodatkową motywacją do ćwiczeń. Jedno jest pewne: aktywność fizyczna wpływa bardzo pozytywnie na nasze zdrowie, także psychiczne. Zapobiega powstawaniu różnych chorób przewlekłych, działa leczniczo, poprawia samopoczucie, wspiera walkę z depresją.

A jak oddziałuje na naszą fizyczność?

Uprawianie sportu poprawia wygląd cery i ogólną kondycję skóry

Jak dowodzi jedno z badań naukowych, regularne treningi wpływają pozytywnie na nawilżenie skóry (1). A to jeden z kluczowych czynników, który odpowiada za promienną i świeżo wyglądającą cerę. Przesuszona skóra jest podatna na powstawanie zmarszczek i niedoskonałości, na przykład wyprysków czy trądziku. Oprócz tego traci swoją jędrność i sprężystość, przybiera czasem ziemisty kolor.

Oczywiście warto podkreślić, że aktywność fizyczna na pewno nie będzie stanowiła cudownego remedium na problemy skórne. Osoby biorące udział w badaniu miały zdrową cerę, dlatego eksperyment wykazał jedynie, że sport poprawia poziom nawilżenia skóry. Z kolei zatrzymanie wilgoci w naskórku może zapobiegać powstawaniu i rozwojowi problemów z cerą.

Inne badania przeprowadzane na myszach (2) dowodzą, że sporty wytrzymałościowe opóźniają procesy starzenia - nie tylko skóry, ale całego organizmu.

Sport i piękniejsze włosy?

Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Żadne badania naukowe nie potwierdzają jednoznacznie, że aktywność fizyczna będzie wpływać bezpośrednio na kondycję włosów - a więc ich gęstość, grubość, czy połysk. Jednak to od naszego zdrowia fizycznego, psychicznego będzie zależeć, czy włosy będą wypadać, łamać się i stwarzać problemy w pielęgnacji. Zdrowe ciało odwdzięczy się dobrą kondycją włosów, a regularne pocenie się w trakcie treningów, oznacza jednocześnie pozbywanie się nagromadzonych toksyn.

Poważnym zagrożeniem dla kondycji i zdrowia włosów jest przewlekły stres. To właśnie on staje się jednym z czynników ich wypadania (3). Stres może powodować łysienie plackowate (pojawiające się często u mężczyzn), łysienie telogenowe (przerzedzenie włosów głównie u kobiet) oraz schorzenie o nazwie trichotillomania, czyli wyrywanie włosów na tle nerwowym. Co ma do tego wszystkiego sport? Jak pokazuje raport MultiSport „Dwa lata w pandemii. Raport z badania aktywności fizycznej i samopoczucia Polaków“, regularna aktywność fizyczna w znaczący sposób przyczynia się do redukcji stresu i poprawy kondycji psychicznej:

„Aktywność fizyczna z jednej strony pomaga nam uporać się z negatywnymi emocjami, redukuje stres, a z drugiej wspiera poczucie sprawczości i kontroli, których tak bardzo nam dziś brakuje. W momencie, gdy postanawiamy prowadzić aktywny styl życia, każdy wykonany trening będzie dla nas dowodem naszej sprawczości i zadowolenia z siebie. Wpłynie on także na podwyższenie naszej samooceny.”(4)

Redukcja stresu będzie więc wpływać korzystnie, nie tylko na nasze samopoczucie, ale również kondycję włosów.

Aktywność fizyczna równa się smukła sylwetka

Z tym bywa oczywiście różnie, ale osoby, które pilnują diety i jednocześnie dbają o regularne treningi, mogą liczyć na redukcję tkanki tłuszczowej i wyeksponowanie mięśni. Nie trzeba udowadniać naukowo, że to działa - wystarczy spojrzeć na zawodowych sportowców. Jednak bardzo ciekawy jest inny aspekt - jak dowodzi jedno z badań przeprowadzonych wśród studentów (5), aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na ocenę własnego ciała i poczucie wartości. A więc dzięki ćwiczeniom, po prostu czujemy się lepsi i piękniejsi.

Sport a postawa ciała

Zgarbiona sylwetka, pospinane mięśnie, wady postawy - to dla wielu osób powód do kompleksów. Prawidłowa postawa ciała nie jest wyznacznikiem urody (a uroda to pojęcie względne i dyskusyjne), ale poprawia nasz wizerunek, odzwierciedla pewność siebie. Godziny spędzone przed komputerem i na kanapie robią swoje, ale sport i odpowiedni zestaw ćwiczeń przychodzą z pomocą. Jak pokazuje jedno z badań (6), korekcja postawy za pomocą programów treningowych, nie tylko poprawiła wygląd sylwetki, ale również wpłynęła pozytywnie na jakość życia – chociażby poprzez redukcję bólów kręgosłupa.

Szczęśliwi jesteśmy piękniejsi

Stany depresyjne, przewlekły stres, poważne problemy ze snem, przemęczenie - pogorszenie zdrowia psychicznego ma wpływ na kondycję i wygląd ciała. A objawia się to w różny sposób: poprzez dodatkowe kilogramy lub niekontrolowany spadek wagi, problemy i choroby skórne, mające związek ze stresem, zmęczenie i zmianę kolorytu cery, pogorszoną kondycję paznokci itp. Aktywność fizyczna realnie wpływa na to, że poprawia się nasze samopoczucie, o czym wspomina psycholog Mateusz Banaszkiewicz:

„Znaczącą rolę dla poprawy naszego nastroju odgrywają także hormony, które wytwarzane są w czasie aktywności fizycznej, takie jak dopamina – hormon motywacji czy serotonina – hormon szczęścia oraz oksytocyna, zwana hormonem więzi społecznych, która zwiększa zaufanie, reguluje stres, ułatwia rozpoznawanie emocji, wzmaga zachowania prospołeczne i łagodzi samotność. Badania dowodzą, że już 10 minut aktywności fizycznej może mieć pozytywny wpływ na odczuwanie szczęścia, a im częściej i dłużej korzystamy z ruchu, tym rezultaty są lepsze.” (7)

W tym miejscu chcemy więc zaapelować: ruszaj się! Kilka razy w tygodniu wykonaj trening, znajdź dyscyplinę, która sprawi ci radość. To wpłynie korzystnie nie tylko na urodę, ale wszystko, co ma związek z ciałem i psychiką.

Źródła:

(1) Ryosuke O, Yoshie S, Hiromi A. The association between activity levels and skin moisturising function in adults. Dermatol Reports. 2021 Mar 17;13(1):8811. doi: 10.4081/dr.2021.8811. PMID: 33824705; PMCID: PMC8018252.

(2) Crane JD, MacNeil LG, Lally JS, Ford RJ, Bujak AL, Brar IK, Kemp BE, Raha S, Steinberg GR, Tarnopolsky MA. Exercise-stimulated interleukin-15 is controlled by AMPK and regulates skin metabolism and aging. Aging Cell. 2015 Aug;14(4):625-34. doi: 10.1111/acel.12341. Epub 2015 Apr 22. PMID: 25902870; PMCID: PMC4531076.

(3) Can stress cause hair loss?, https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/expert-answers/stress-and-hair-loss/faq-20057820.

(4, 7) Mateusz Banaszkiewicz, Zdowie psychiczne w czasie pandemii – aktywność fizyczna ma znaczenie, [w:] MultiSport. Dwa lata w pandemii. Raport z badania aktywności fizycznej i samopoczucia Polaków.

(5) The Influence of Sports Participation on Body Image, Self-Efficacy, and Self-Esteem in College Students, Front. Psychol., 05 February 2020 Sec. Movement Science and Sport Psychology https://doi.org/10.3389/fpsyg.2019.03039.

(6) Kim D, Cho M, Park Y, Yang Y. Effect of an exercise program for posture correction on musculoskeletal pain. J Phys Ther Sci. 2015 Jun;27(6):1791-4. doi: 10.1589/jpts.27.1791. Epub 2015 Jun 30. PMID: 26180322; PMCID: PMC4499985.