Od stóp do głów - ćwiczenia na piękne i zgrabne nogi

Zadbanie o nogi poprzez ćwiczenia jest świetnym pomysłem, ponieważ nie tylko poprawi się ich wygląd, ale dodatkowo wzmocnią się uda i łydki, a to ułatwi utrzymanie prawidłowej postawy ciała i odciąży kręgosłup.

Milena Traczyńska

Każde ciało jest piękne niezależnie od rozmiaru, koloru, długości i szerokości. Są różne gusta i upodobania, każdy znajdzie coś dla Ciebie. Chcesz jednak poprawić wygląd swoich nóg żeby były piękne i zgrabne? Jest na to kilka sposobów, które za chwilę omówimy.

Są jeszcze inne korzyści wynikające z ćwiczeń na mięśnie nóg:

 • Wysmuklenie ud i łydek
 • Wzmocnienie mięśni 
 • Spalenie tkanki tłuszczowej – im większa powierzchnia mięśnia, tym szybsze spalanie tkanki tłuszczowej
 • Poprawa krążenia krwi, a także jędrności skóry
 • Lepsze samopoczucie

Najważniejsza w ćwiczeniach jest systematyczność, standardowo wystarczą 3-4 treningi w tygodniu. Analogicznie po 3-4 tygodniach da się zobaczyć efekty swoich ćwiczeń.

Ocena kondycji nóg - dobierz odpowiednie ćwiczenia

Oceń się obiektywnie: czy potrzebujesz wyszczuplić nogi? A może dodać sobie mięśni? Może wystarczy spalić tkankę tłuszczową, a może wymagają ćwiczeń z ciężarami? Nie patrz na siebie krytycznie, tu chodzi tylko o osiągnięcie celu, żeby nie pomylić ćwiczeń. Chcesz poprawić wygląd nóg, aby dla Ciebie wyglądały obłędnie - pomożemy!

Mięśnie, które muszą zapracować:

Udo

 1. Mięsień czworogłowy uda (przód)
 2. Mięsień dwugłowy uda (tył)
 3. Mięsień krawiecki (wokół nogi- zaczyna się na kolcu biodrowym przednim górnym, kończy się na kości udowej, piszczeli oraz powięzi goleni- najdłuższy mięsień ciała ludzkiego)
 4. Przywodziciele i odwodziciele (boki)

Podudzie

 1. Mięsień piszczelowy przedni (przód)
 2. Mięsień brzuchaty łydki (tył)
 3. Mięsień płaszczkowaty (tył)
 4. Mięsień strzałkowy długi i krótki (bok)

Zasady przedtreningowe

Jeśli masz problemy z nogami, krzepnięciem krwi, opuchlizną, żyłami itd., przed wykonywaniem intensywnych ćwiczeń typowo na nogi najpierw wybierz się do lekarza. Jak da Ci zielone światło, działaj!