Najzdrowsza dieta na 2023 rok – poznaj wybór ekspertów

Najzdrowsza dieta na 2023 rok to dieta śródziemnomorska, która pierwszą pozycję rankingu zajmuje już szósty rok z rzędu. Na drugim miejscu znalazły się ex aequo dieta DASH i fleksitarianizm. Za najlepszą dla odchudzających się eksperci uznali dietę strażników wagi (weight watchers). Sprawdź, jakie cechy wspólne mają modele żywienia wytypowane przez ekspertów jako najzdrowsze i zaczerpnij z nich coś dla siebie.

Anna Urbańska

Trendy i przelotne mody nie omijają dietetyki. Jak nie pogubić się w mnogości cudownych rozwiązań, które wychwalają media, celebryci i znajomi? Możesz rozwijać ogólną wiedzę o odżywianiu i samemu dostrzegać wady i zalety nowych modeli odżywiania albo polegać na opiniach ekspertów, by szybko wychwycić, czy nowy trend dietetyczny to coś, czemu warto poświęcić swoją uwagę. Ranking najzdrowszych diet na 2023 rok będzie dla Ciebie ułatwieniem. Wszystkie one są łatwe do przestrzegania, nie przynoszą skutków ubocznych, zapewniają wszelkie niezbędne składniki odżywcze i przede wszystkim: są z zgodne z aktualną, popartą dowodami wiedzą o żywieniu.

Najzdrowsza dieta na 2023 rok - kryteria

Magazyn U.S. News & World Report specjalizujący się w rankingach opartych na opiniach ekspertów od 13 lat publikuje na początku roku ranking najzdrowszych diet. Grupa ekspertów z dziedziny żywienia, psychodietetyki, diabetologii i kardiologii została poproszona o profesjonalną opinię na temat 26 różnych modeli żywienia. Każdemu ze sposobów odżywiania stworzono profil z cechami charakterystycznymi oraz wyróżniono ich wady i zalety, bazując na najnowszych danych naukowych. Poproszono także ekspertów o ocenę każdego z nich, biorąc pod uwagę, czy dana dieta:

  • jest trudna do przestrzegania?
  • jest skuteczna do krótkoterminowej utraty masy ciała?
  • jest skuteczna w długoterminowym utrzymaniu prawidłowej masy ciała?
  • pokrywa w pełni potrzeby żywieniowe?
  • jest bezpieczna dla zdrowia?
  • ma predyspozycje do przeciwdziałania i wspomagania leczenia cukrzycy?
  • ma predyspozycje do przeciwdziałania i wspomagania leczenia chorób serca?

Magazyn U.S. News & World Report na podstawie opinii wyrażonych przez ekspertów i wystawionych przez nich ocen skonstruował kilka rankingów najlepszych diet na 2023 rok. Wyróżniono między innymi: najlepszą dietę odchudzającą, cukrzycową, a także najzdrowszą dietę dla serca. Przede wszystkim otrzymano także po prostu ranking top najzdrowszych diet na aktualny rok.