Najpyszniejsza bomba zdrowia - smoothie bowl zachwyci każdego

Smoothie to nic innego jak zblendowane owoce. Zazwyczaj przygotowuje się je w formie pitnej z dodatkiem mleka lub jogurtu. To bardzo wygodna i zdrowa forma posiłku lub przekąski. Jest szybka w przygotowaniu, można zabrać ją ze sobą wszędzie i spożyć w każdych warunkach. Smoothie to jednak nie tylko pyszny koktajl! Można przygotować je w formie gęstego, pysznego deseru, który doskonale zaspokoi chęć na słodycze. Zobacz, jak przygotować pyszne smoothie bowl.

Agata Brama

Zamiennik posiłku

Smoothie może być obfitym źródłem witamin i składników mineralnych. Ze względu na dużą zawartość owoców (i często zielonych warzyw liściastych) smoothie zawiera ogromną ilość polifenoli – związków antyoksydacyjnych szczególnie ważnych dla naszego zdrowia. Warto zwrócić uwagę na to, że w smoothie jesteśmy w stanie „przemycić” większe ilości owoców i warzyw, niż zjedlibyśmy w normalnej, stałej formie. Warto pamiętać, że im bardziej kolorowych owoców i warzyw użyjemy, tym więcej potencjału antyoksydacyjnego znajdzie się w naszej misce. Smoothie nie musi być jedynie słodką przekąską spożywaną między posiłkami. Odpowiednio zbilansowane smoothie może być doskonałą opcją na śniadanie, drugie śniadanie czy podwieczorek. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, jeśli chcemy aby smoothie było pełnowartościowym zamiennikiem posiłku.

Białko

Pełnowartościowy posiłek musi zawierać źródło białka. Ponieważ owoce, które są podstawą smoothie, nie zawierają dużych ilości tego składnika, warto do swojego smoothie dodać produkt, który uzupełni posiłek w białko. Najlepiej sprawdzają się tutaj produkty mleczne, takie jak jogurt, kefir lub maślanka. Jeśli stosujesz odżywkę białkową w formie suplementu, jak najbardziej możesz dodać ją do swojego smoothie. W wersji wegańskiej możesz postawić na roślinne źródła białka, takie jak kokosowe lub sojowe jogurty, napoje roślinne lub wegańskie odżywki białkowe.

Tłuszcz

W pełnowartościowym posiłku powinno znaleźć się również źródło zdrowego tłuszczu. W przypadku smoothie bowl najlepszym wyborem będą orzechy i pestki. Oprócz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, orzechy i pestki są również źródłem białka, witamin i składników mineralnych. W smoothie formie pitnej dobrze sprawdzą się oleje roślinne takie jak olej lniany (źródło kwasów tłuszczowych omega-3) lub bezsmakowa oliwa z oliwek.

Błonnik

Owoce, używane jako podstawa każdego smoothie, są źródłem błonnika. Jednak w procesie blendowania struktura błonnika zawartego w owocach po części ulega rozpadowi. Warto swoje smoothie wzbogacić w dodatkowe źródło błonnika (szczególnie nierozpuszczalnego). Przykładowo mogą nim być otręby, lub płatki owsiane.