Jak ćwiczyć jogę? Przeczytaj, zanim wskoczysz na matę

Nawet jeśli nie masz jeszcze własnych doświadczeń z jogą, z pewnością znasz kogoś, kto nie wyobraża sobie bez niej życia… Dlaczego? Bo fenomen jogi polega na tym, że jej dobroczynny i wszechstronny wpływ na ciało oraz umysł odczuwamy już po pierwszych sesjach. Nie obawiaj się, że nie dasz rady wykonywać tych wszystkich „wygibasów” – z kartą MultiSport szybko się przekonasz, że joga to aktywność dla każdego!

Joga jest dobra na wszystko – naprawdę!

Powszechnie wiadomo, że joga to trening ciała i duszy… ale co to właściwie znaczy? Wywodząca się z kultury hinduskiej „sztuka życia” polega na samodoskonaleniu fizycznym i umysłowym, którego celem jest osiągnięcie spokoju i wewnętrznej harmonii poprzez koncentrację na oddechu i przyjmowaniu określonych pozycji ciała tzw. asan. Z pewnością nieobce są Ci malownicze nazwy, takie jak „Kwiat Lotosu”, „Drzewo” czy „Powitanie Słońca”? Choć opisują konkretne pozycje, w jakich powinniśmy unieruchomić nasze ciało, mają też wydźwięk filozoficzny i kojarzą się z energią czerpaną wprost z natury.

O wszechstronnie pozytywnym wpływie jogi wiedzieli już starożytni jogini, a współczesne badania naukowe gruntownie to potwierdziły. Pełna kontrola nad ciałem podczas wykonywania ćwiczeń, w połączeniu ze świadomym, wieloetapowym oddychaniem wzmacnia wszystkie kluczowe dla nas obszary, czyli:

  • zdrowie fizyczne;
  • fizjologię i gospodarkę hormonalną;
  • psychikę i emocjonalną równowagę.

Joga usprawnia i wysmukla ciało, wpływa na elastyczność mięśni oraz stawów, skutecznie łagodzi napięcia i bóle, a także wzmacnia koordynację. Kontrola oddechu niezbędna podczas ćwiczeń zapewnia z kolei gruntowne dotlenienie organów wewnętrznych, a także stabilizuje prawidłową ilość hormonów we krwi. I wreszcie – joga odpręża, uczy świadomego relaksu, rozpoznawania emocji i radzenia sobie z codziennym stresem. Często staje się też inspiracją do porzucenia szkodliwych nawyków, zmiany  diety, a nawet poprawy relacji z innymi ludźmi. Jednym słowem, znacząco podnosi jakość życia, o ile praktykujemy ją systematycznie i z pełnym zaangażowaniem.