Jaki sprzęt sportowy kupić do domu?

Jesienią chętniej wracamy do regularnych treningów, a latem stawiamy bardziej na przyjemności i czas spędzony na odpoczynku. Już we wrześniu nasz tryb życia staje się bardziej stacjonarny, mniej podróżujemy, a pogoda za oknem sprawia, że o wiele chętniej ćwiczymy na siłowni niż na zewnątrz. Bardzo dobrze, bo ruch to podstawa, a jak dowodzą badania naukowe - choroby przewlekłe wynikają między innymi z braku aktywności fizycznej. Tylko jak więcej się ruszać, gdy czasem nie chce nam się wychodzić z domu? Rozwiązaniem może być zakup sprzętu do domu. Co wybrać, by zyskać jak najwięcej korzyści? Sprawdzamy najlepsze opcje.

Danuta Awolusi

Sprzęt sportowy do małego mieszkania

Metraże lokali w dużych miastach to często 30-40 metrów kwadratowych. Jak na tak małej powierzchni zmieścić sprzęt? Dla chcącego, nic trudnego, bo podstawowe wyposażenie zajmuje niewiele miejsca, a daje spore możliwości.

Jaki mamy wybór?

  • Mata do ćwiczeń

Podstawa! Mata przyda się do niemal każdej aktywności, a jest gwarantem bezpieczeństwa podczas treningu. Dzięki niej, minimalizujesz ryzyko poślizgnięcia się, zapewniasz sobie lepszą przyczepność oraz ochronisz stawy. Komfort domowego treningu również znacząco wzrośnie.

Jaką matę wybrać? Na pewno taką, która dobrze trzyma się podłoża i jest antypoślizgowa. Jeżeli planujesz ćwiczyć jogę lub wykonywać sporo ćwiczeń w klęku, mata powinna mieć przynajmniej 4 mm grubości.

  • Hantle

Nawet bardzo rozbudowany zestaw hantli nie zajmie dużo miejsca w mieszkaniu. Warto zaopatrzyć się w kilka zestawów (2, 4, 5 kg i więcej, w zależności od potrzeb). Jeżeli planujesz wykorzystywać hantle w prostych ćwiczeniach aerobowych, to powinno wystarczyć. Jeżeli jednak chcesz zająć się na poważnie treningiem siłowym, zaopatrz się w duży zestaw z wykręcanymi odważnikami. Do tego przydadzą się również sztangi z różnymi gryfami. Po rozłożeniu zestawu wciąż łatwo schować go w szafie lub pod łóżkiem.

  • Poduszka sensomotoryczna (balansowa)

Bardzo dobry zamiennik dla dużej piłki do pilatesu. Taka nadmuchiwana (bardzo wytrzymała) poduszka umożliwia wykonywanie wielu ćwiczeń, gdzie podstawą będzie zachowanie równowagi. Przykład? Przysiady, wykroki, deska. Wspaniale wzmocnisz mięśnie i stawy, popracujesz nad balansem ciała. Takie same, a nawet większe możliwości daje również bosu, (wyglądem przypomina „połowę piłki“) czy wspominana wcześniej piłka do pilatesu.

  • Taśmy do ćwiczeń (gumy)

Zestaw gum kosztuje kilkadziesiąt złotych, a znacząco wzbogaci twoje domowe treningi. Zastąpi częściowo hantle, pozwalając wzmacniać i rozciągać niemal wszystkie partie ciała. Wielką zaletą taśm jest również to, że łatwo zabierzesz je ze sobą w podróż!

  • Skakanka

Niby banalna sprawa, ale skakanka daje ogrom możliwości i korzyści. Między innymi wspiera odchudzanie, poprawia kondycję, a treningi korzystnie wpływają na serce, gęstość kości i mięśnie.