Jak stworzyć dobry plan treningowy? 5 kluczowych zasad

Chcesz na poważnie podejść do treningów, ale masz wrażanie, że kręcisz się w kółko bez odpowiedniego planu? Przedstawiamy 5 fundamentalnych zasad, dzięki którym Twoje treningi będą naprawdę skuteczne.

1. Czas

Układając plan treningowy dobrze być realistą. Musisz jasno określić, ile czasu dziennie i ile dni w tygodniu możesz przeznaczyć na trening, tak aby być w stanie pogodzić aktywność fizyczną z życiem zawodowym, rodzinnym i towarzyskim. W przeciwnym razie plan runie, a Ciebie dopadnie tylko frustracja, że „znowu nie wyszło”.


Jednorazowy trening, łącznie z rozgrzewką i rozciąganiem, powinien trwać  od 30 do 90 minut. Zaplanuj swoje codzienne aktywności w blokach czasowych. Określ, czy wolisz trenować rano, popołudniu czy może wieczorem.

Pamiętaj, że trening siedem razy w tygodniu nie ma najmniejszego sensu – potrzebujesz jednego dnia, a najlepiej dwóch dni na zasłużoną regenerację. Trenerzy personalni są zgodni, że większość osób osiągnie swój cel treningowy, ćwicząc 3-4 dni w tygodniu. Osoby wyjątkowo aktywne mogą trenować przez 5 dni w tygodniu, a początkujące na dobry początek powinny zacząć od dwóch jednostek treningowych w tygodniu.