Jak przytyć? Sposoby na przybranie na wadze przy szybkim metabolizmie

Podczas gdy większość poradników treningowo-dietetycznych skupia się na skutecznych metodach na redukcję masy ciała, problem przybrania na wadze pozostaje nierozwiązany. Przeczytaj, jak w zdrowy sposób możesz zwiększyć masę ciała przy szybkiej przemianie materii - jak jeść i co ćwiczyć.

Agata Brama

Bilans energii, a przybieranie na wadze

Szybki metabolizm zazwyczaj jest wypadkową kilku czynników. Może on wynikać ze stylu życia (intensywne uprawianie sportu, praca fizyczna) oraz z uwarunkowań genetycznych. Niezależnie od przyczyny, szybka przemiana materii wiąże się z wysokim dobowym wydatkiem energetycznym. W prostym tłumaczeniu, osoby z szybkim metabolizmem spalają dziennie więcej kalorii, niż osoby z wolniejszą przemianą materii.

Niezależnie od tempa przemiany materii, aby zachować aktualną masę ciała należy dziennie spożywać tyle kalorii, ile wynosi dobowy wydatek energetyczny. Spożywanie mniejszej ilości kalorii niż wynosi zapotrzebowanie skutkuje utratą masy ciała. Analogicznie, spożywanie większej ilości kalorii niż spalamy w ciągu dnia będzie skutkowało przybieraniem na masie ciała.

Wzrost masy ciała jest zależny od stosowanych strategii żywieniowych oraz aktywności fizycznej. W przypadku spożywania znacznie większej ilości kalorii niż wynoszą nasze potrzeby, przy jednoczesnej niskiej aktywności fizycznej, będziemy przybierać na tkance tłuszczowej. Tkanka tłuszczowa w naszym organizmie pełni rolę magazynu energii, więc każda niespożytkowana na potrzeby organizmu kaloria zostanie zmagazynowana w tkance tłuszczowej na później.

Jeśli naszym celem jest rozbudowa tkanki mięśniowej, niezbędny będzie do tego bodziec w postaci aktywności fizycznej. W trakcie uprawiania sportu włókna mięśniowe ulegają rozerwaniu, następnie w okresie potreningowym następuje ich odbudowa z nawiązką – tak, aby mięśnie były przygotowane na kolejny trening o podobnej intensywności. Do wspomnianej nadbudowy niezbędne są dodatkowe substraty energetyczne – dlatego mięśnie są w stanie rosnąć wyłącznie w warunkach dodatniego bilansu energetycznego.