Jak ćwiczyć mindfulness? Zacznij od sportu!

Zastanawiasz się, co właściwie daje Ci sport poza lepszą kondycją, samopoczuciem i mniejszym ryzykiem wystąpienia szeregu chorób? Okazuje się, że aktywność fizyczna to fantastyczny sposób na praktykowanie techniki mindfulness. Zaskoczyliśmy Cię? Tym lepiej – to znaczy, że ten artykuł tym bardziej jest dla Ciebie 😉.

Mindfulness – bycie tu i teraz

Praktykowanie mindfulness wcale nie jest nowym odkryciem sprzed kilku lat. Technika mindfulness była znana i cieszyła się dużym uznaniem ponad 2,5 tys. lat temu. Mindfulness jest w końcu niczym innym jak jedną z metod poprawiających koncentrację i formą medytacji, którą uprawiali buddyjscy mnisi. Polega na przeniesieniu całej uwagi na jeden konkretny aspekt, zauważeniu własnych emocji i świadomym oddechu, co z kolei ma ogromne znaczenie dla rodzaju fal pojawiających się w mózgu.


Badania psychologiczne pokazują, że skupianie się na ćwiczeniach, odwraca jednocześnie uwagę od nieprzyjemnych bodźców i dolegliwości bólowych, co wpływa na samopoczucie i kondycję psychiczną. Zjawisko uczucia oderwania od problemów w trakcie treningu to efekt zmniejszenia się aktywności kory przedczołowej. Ćwiczenie koncentracji zwiększa produkcję kwasu gamma-aminomasłowego hamującego nadmierną aktywność mózgu. To właśnie kwas gamma-aminomasłowy pozwala nam zrelaksować się i nie myśleć o obowiązkach. A sama uważność wpływa dodatkowo na zagęszczenie sieci neuronowej, co przekłada się na polepszenie zdolności uwagi, skupienia i świadomości. 

Zgrany duet – mindfulness i sport

Wyobrażasz sobie piłkarza, który w momencie oddania rzutu karnego zastanawia się, gdzie pojedzie na najbliższe wakacje albo próbuje usilnie przypomnieć sobie, co zapomniał zrobić w ubiegłym tygodniu. My też nie! Taka sytuacja nie jest możliwa z naukowego punktu widzenia. Kiedy mierzymy się z odpowiedzialnym i ważnym dla nas zadaniem, koncentrujemy całą uwagę na czynności, którą mamy wykonać w tym konkretnym momencie. Aby piłkarzowi udało się oddać celny strzał, jego uwaga musi być wyostrzona do maksimum i skierowana na jedną, kluczową, czynność. Ta zasada obowiązuje w każdej dyscyplinie sportowej. Coraz więcej badań naukowych potwierdza tezę, że sportowcy (miłośnicy sportu również!) najlepiej funkcjonują wtedy, kiedy ich świadomość jest w całości skupiona na konkretnej chwili.