Co nas spina? Posłuchaj podcastu o powięzi!

Powięź – brzmi wyjątkowo enigmatycznie i niewiele osób wie, czym właściwie jest. Znana od stuleci, jednak dopiero od ostatnich 15 lat stała się obiektem zainteresowań i badań naukowców. Występuje w całym ciele, niektórzy twierdzą, że jej wielkość przekracza nawet powierzchnię skóry. O czym dokładnie mowa? O tkance wewnętrznej, która opina i wypełnia nasze ciało. Powięź łączy wszystkie organy, tkanki i wewnętrzne struktury organizmu, opinając przy tym nasze ciało niczym „kombinezon”.

Co potrafi powięź?

Przekazuje siłę mięśniową, nadaje elastyczność skórze, dobrze sobie razi z ewentualnymi mikrourazami, odpowiada za stabilność stawów i prawidłową pracę mięśni, jest odporna na obciążenia mechaniczne, pełni funkcję ochronną, a w dodatku umożliwia transport chłonki (limfy). Powięź bardzo lubi aktywność fizyczną. Krótka aktywność każdego dnia pozwala ją odżywić, a także zachować jej dobrą kondycję na długie lata.


Jeśli chcesz dowidzieć się więcej na temat powięzi, posłuchaj rozmowy z fizjoterapeutą Piotrem Piaskowskim, autorem bloga Fizjologika.

 

W podcaście „MultiSport. Co Cię rusza” usłyszysz:

  • Czym właściwie jest powięź i gdzie się znajduje;
  • Czy jest jedna powięź, czy może jest ich więcej;
  • Czemu powięź jest taka ważna dla naszego samopoczucia;
  • Czy wady postawy wpływają na stan powięzi;
  • Jakie krążą mity na temat powięzi;
  • W jaki sposób można pracować nad powięzią.
podcast-odcinek13-test@2x.png
ZDROWIE   38:42   ·   01.03.2022
podcast-odcinek13-test@2x.png
Co nas spina? Rozmowa o powięzi z fizjoterapeutą Piotrem Piaskowskim.

Dowiedz się, czym jest powięź i jak zadbać o jej prawidłowe funkcjonowanie.

Słuchaj również na: