Aktywność fizyczna równa się lepszy rozwój dziecka

Ruch to zdrowie. O tym wie każdy, prawda? Warto jednak poszerzać swoją wiedzę na temat dobrodziejstw, jakie zapewnia nam aktywność fizyczna. Zwłaszcza w przypadku dzieci. A tu pole do popisu jest duże. Dowiedz się, jakie korzyści dla najmłodszych zapewnia sport!

Aktywność fizyczna nie jest tylko kwestią zdrowego ciała, ale również zdrowia psychicznego. Ruszając się, wspieramy kondycję psychiczną, nabieramy energii, produkujemy endorfiny, zwane hormonem szczęścia. Już 10 minut aktywności fizycznej pozwala nam poczuć się lepiej. Sport wspiera walkę z depresją, poprawia jakość snu, sprzyja koncentracji, wpływa pozytywnie na działanie mózgu, jest dla niego doskonałym treningiem.

Aktywność  fizyczna dzieci

U najmłodszych działają te same mechanizmy, co u dorosłych. Nauka, obowiązki, presja rówieśników, dojrzewanie, stres - dzieci mają sporo na głowie. Sport będzie więc wspierał nie tylko prawidłowy rozwój fizyczny, ale też kondycję psychiczną. Dzieci, które dużo się ruszają będą sobie lepiej radziły zarówno w szkole, jak i w życiu. To bardzo ważne zwłaszcza w kontekście niepokojących faktów. Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej: „Liczba otyłych dzieci (powyżej 5 roku życia) i młodzieży wzrosła od 1975 r. z 11 milionów do 124 milionów w 2016 r. Dodatkowe 213 milionów miało nadwagę.” (1)

Co w sporcie jest ważne dla dzieci?

Najmłodsi zapytani o zdanie wymieniają trzy czynniki:

  • Dobrą zabawę, pozytywne emocje
  • Rolę prowadzącego, czyli nauczyciela
  • Wspólne działanie w zespole

Warto podkreślić, że aktywność ruchowa w dzieciństwie rzutuje na całe nasze życie - także to, jak pracujemy, jako dorośli ludzie (przykładowo, nieobecność w szkole z powodu choroby może się po latach przekładać się na absencje w pracy).

Czy technologia to wróg, czy sprzymierzeniec dzieci?

Zależy, jak na to spojrzeć. Z jednej strony telefony odciągają uwagę dzieci i najmłodszych od sportu, z drugiej strony - można technologię wykorzystać na korzyść. Istnieją przecież aplikacje, które motywują do uprawiania sportu, a dzieci lubią działać zespołowo. Warto rzucić im wyzwanie. Wspólne zbieranie kilometrów? Liczenie kroków? Wspólne spalanie kalorii? Ten system angażuje nie tylko młodzież szkolną, ale także rodziców i nauczycieli.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak bardzo sport służy dzieciom i młodzieży – posłuchaj rozmowy z Kubą Kalinowskim, prezesem fundacji V4Sport.

W podcaście „MultiSport. Co Cię rusza” usłyszysz:

  • Dlaczego aktywność dzieci jest tak istotna?
  • Jakie korzyści płyną ze sportu dla najmłodszych?
  • Dlaczego różnorodność w zajęciach sportowych jest ważna?
  • Dlaczego warto chodzić do szkoły piechotą?
  • Jak aktywność fizyczna wpływa na umiejętność uczenia się?
  1. Cytat za: Nadwaga i otyłość wśród dzieci i młodzieży, https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/nadwaga-i-otylosc-wsrod-dzieci-i-mlodziezy/, stan na: 30.06.2022.
podcast-odcinek5-test@2x.png
AKTYWNOŚĆ   45:20   ·   01.01.1970
podcast-odcinek5-test@2x.png
Aktywne dzieci radzą sobie lepiej! Rozmowa z Jakubem Kalinowskim, prezesem Fundacji V4Sport.

Posłuchaj, dlaczego do szkoły warto chodzić piechotą i jak aktywność fizyczna może wpłynąć np. na ocenę z matematyki.

Słuchaj również na: