5 sposobów na urozmaicenie aktywności fizycznej

Czujesz, że w Twój plan treningowy wkrada się rutyna? Brakuje Ci motywacji do działania? Jeśli tak, wypróbuj pięć sprawdzonych sposobów na urozmaicenie aktywności fizycznej. Dzięki nim ponownie odkryjesz radość ze sportu i osiągniesz swoje cele!

Sinusoida motywacji

Znasz ten scenariusz? Przez kilka miesięcy udawało Ci się realizować cele, ale z czasem coś zaczęło się zmieniać – wyniki zatrzymały się w miejscu, a ochota na trening zmalała. A może jest inaczej – wciąż zauważasz progres, ale nie daje Ci on już takiej satysfakcji, jak kiedyś? Tego typu sytuacje są całkowicie normalne. Wykres przeciętnej ludzkiej motywacji to nie pozioma linia czy strzałka wznosząca się nieustannie ku górze – to raczej sinusoida.

Czy to jednak oznacza, że masz siedzieć z założonymi rękami i czekać aż krzywa sama zacznie ponownie iść w górę? Absolutnie nie! Tym bardziej że rozwiązanie jest niezwykle proste. Wystarczy urozmaicić swoją aktywność. W jaki sposób? Podpowiadamy!

Sposoby na urozmaicenie treningu

 1. Znajdź nową dyscyplinę

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, który można określić mianem „generatora przyjemności”. Ale to nie jedyna jej zaleta. Substancja ta wpływa także motywująco na powtarzanie określonych zachowań [1]. Jeśli więc chcesz z entuzjazmem podchodzić do ćwiczeń, warto postawić na coś, co pobudzi jej wydzielanie. Pomocne będzie podejmowanie wyzwań i uczenie się nowych rzeczy [1]. Wypróbowanie całkiem nowego sportu może zatem nie tylko urozmaicić Twoją aktywność czy zbudować inne partie mięśni, ale także obudzić uśpioną motywację.

 1. Zmień to, co znasz

Pamiętaj, że mózg angażuje się chętniej, jeśli określone działanie związane jest z przyjemnymi doznaniami [2]. Jeśli masz już swoją „idealną” dyscyplinę, którą kochasz i która sprawia Ci przyjemność, porzucenie jej nie poprawi Twojego nastroju. Dlatego spróbuj „podkręcić” to, co znasz. Na przykład, jeśli od lat biegasz po asfalcie, spróbuj swoich sił w trailu, a jeśli lubisz jazdę na rowerze – skorzystaj z rowerka spinningowego w siłowni.

 1. Wyznacz nowe cele

Sam cel może zmienić sposób, w jaki trenujesz. Przykład? Zupełnie inaczej ćwiczy się do maratonu i do biegu na 5 km. Zmienia się plan treningowy, długość wybiegań i wiele innych elementów. Takie urozmaicenie może sprawić, że motywacja wróci ze zdwojoną siłą. Jeśli nie masz pomysłu na własne nowe cele, możesz skorzystać z takich akcji jak Letnia Gra MultiSport.

Jedyne, czego potrzebujesz, to aktywna karta MultiSport. Twoim celem jest zgromadzenie jak największej liczby punktów, a w rezultacie zdobycie cennych nagród. Punkty możesz wymieniać na bony do popularnych sklepów i aplikacji, co dodatkowo motywuje do zabawy. Jak można zdobyć punkty? Przede wszystkim korzystając z różnych obiektów sportowych. Przy okazji możesz poznać nowe dyscypliny i odkryć miejsca, w których wcześniej nie miałeś okazji ćwiczyć.

 1. Zaproś znajomych

Jeśli ćwiczysz w pojedynkę, warto urozmaicić przynajmniej część treningów zapraszając drugą osobę albo dołączając do grupy. Ten sposób idealnie sprawdzi się tam, gdzie możesz zachować tempo konwersacyjne (np. w trakcie długich wybiegań czy marszów z kijkami). Obecność drugiej osoby nie tylko urozmaica aktywność, ale pomaga też ćwiczyć poprawnie (np. kiedy biegamy w określonym tempie, znajomy może jechać obok na rowerze i mierzyć je na bieżąco), motywuje do wyjścia z domu (trudniej odmówić, gdy drużyna czeka) i zwiększa poziom bezpieczeństwa (np. w przypadku kontuzji podczas trailu).

 1. Zmień miejsce

Warto odkryć także nowy klub fitness, basen czy siłownię. Na miejscu mogą czekać na Ciebie inne sprzęty i zajęcia oraz prowadzący, którzy sprawią, że nawet dobrze znane Ci aktywności staną się ciekawsze. Letnia Gra MultiSport pozwala zdobywać punkty za odwiedzanie różnych obiektów – to może być coś dla Ciebie!

Pamiętaj o nagrodzie!

Perspektywa nagrody to wyjątkowo silny motywator. Badania wykazują, że wpływa ona na proces uczenia się, wspiera procesy decyzyjne i czuciowo-somatyczne [3]. Jeśli więc mądrze nagrodzisz się za trening, może się okazać, że z przyjemnością będziesz go kontynuować albo szybciej wdrożysz się w nową dyscyplinę.

Co oznacza mądre nagradzanie się? Chodzi o to, by z nagrodą (a więc – z przyjemnością) kojarzyć zdrowe elementy. Mogą być to przedmioty i działania zupełnie niezwiązane ze sportem! Tworząc Letnią Grę, zadbaliśmy o to, by nagrody dobrze komponowały się ze zdrowym stylem życia, ale też były na tyle atrakcyjne, by motywować uczestników do aktywności.

Jeśli zaciekawił Cię ten sposób na urozmaicenie treningu, poznaj jego zasady:

 1. Upewnij się, że posiadasz aktywną kartę MultiSport lub zamów ją u Twojego pracodawcy.
 2. Zarejestruj się na specjalnej platformie od 5 czerwca 2024 roku.
 3. Przez 11 tygodni zbieraj punkty za wizyty w różnych obiektach sportowych (z kartą MultiSport lub aplikacją).
 4. Zdobywaj punkty za działania dodatkowe, takie jak zapraszanie znajomych do zabawy, czytanie artykułów czy rozwiązywanie quizów.
 5. Wymieniaj swoje punkty na bony do sklepów online albo przeznaczaj je na cele charytatywne. Nie zmieni to Twojej pozycji w rankingu, a pozwoli Ci się bawić jeszcze lepiej!
 6. Zdobądź jak najwięcej punktów i cenne nagrody (Thermomix TM6, zegarek sportowy lub słuchawki JBL i ręczniki sportowe).

Letnia Gra MultiSport 2024 – start już 5 czerwca!

Motywacja jest jak sukces – zbudujesz ją systematyczną pracą, a nie marzeniami o tym, że w końcu sama nadejdzie. A jeśli przy okazji uda Ci się dobrze bawić, tym lepiej dla Twojego zdrowia fizycznego i ogólnego samopoczucia. Powodzenia!

Bibliografia:

[1] https://instytut-mikroekologii.pl/neuroprzekazniki-i-naturalne-sposoby-na-podniesienie-ich-poziomu/
[2] https://jaksieuczyc.pl/jak-uczy-sie-mozg/
[3] https://cordis.europa.eu/article/id/31076-rewards-and-dopamine-affect-sensory-learning-study-shows/pl