5 nieoczywistych zalet treningu w grupie

Jeśli zastanawiasz się nad dołączeniem do grupowych treningów lub zorganizowanych zajęć fitness, ale nie wiesz, czy taka forma aktywności jest dla Ciebie – przeczytaj ten artykuł. Przedstawiamy mniej oczywiste zalety aktywności fizycznej w grupach. Z ich dobroczynnych efektów skorzystasz bez względu na dyscyplinę sportu i rodzaj zajęć!

Po pierwsze – motywacja

Człowiek jest zwierzęciem społecznym. W świecie sportu obecność innych ludzi motywuje do większego wysiłku. Bez względu na to, czy chodzi o publiczność na trybunach w profesjonalnym sporcie, trenera zachęcającego do wykonania jeszcze jednego powtórzenia czy kolegów i koleżanki wykonujące z nami obwód crossfitowy, grupa zawsze tworzy motywującą atmosferę.

Podstawą jest efekt facylitacji społecznej, która pomaga nam efektywniej wykonywać zadania o niedużym stopniu skomplikowania oraz zadania, które mamy już dobrze opanowane, do których zalicza się zdecydowana większość podstawowych ćwiczeń, z jakimi spotykamy się podczas treningów grupowych.

Oczywiście, jest także druga strona medalu – zbyt wysoki poziom zajęć grupowych może utrudnić nam ćwiczenia o wiele bardziej niż gdybyśmy próbowali wykonywać je indywidualnie. Warto zatem zorientować się, czy grupa, do której mamy zamiar dołączyć, nie jest zbyt zaawansowana w stosunku do naszych aktualnych możliwości.

 

Po drugie – superwizja

Zajęcia grupowe najczęściej odbywają się pod okiem osoby prowadzącej. Profesjonalny trener odpowiednio dobierze poziom intensywności zajęć do możliwości grupy, zadba o dobrą organizację czasu i nie zapomni o przeprowadzeniu prawidłowej rozgrzewki. Będzie także pilnował właściwej techniki ćwiczeń, zaprezentuje nowe wzorce ruchowe i pomyśli o urozmaiceniu treningu. Dobrego trenera poznasz po tym, że potrafi łączyć wysokie wymagania z ciekawą oprawą zajęć – to właśnie dlatego zajęcia grupowe prowadzone przez najlepszych specjalistów cieszą się zawsze dużą popularnością.

Problemem zajęć grupowych jest to, że nawet wybitny trener nie jest w stanie poświęcić zbyt wiele czasu każdemu z uczestników. Trening indywidualny będzie zatem lepszym wyborem, jeśli zależy nam na realizacji swoich własnych celów sportowych lub pracy nad techniką wykonywanych ćwiczeń. Pamiętaj jednak, że nawet minimalny nadzór ze strony trenera w grupie jest lepszy, niż trening metodą własnych prób i błędów – zwłaszcza w przypadku osób początkujących.

 

Po trzecie – dostępność

Zorganizowane treningi grupowe są dostępne w ofertach niemalże każdego klubu fitness. Uczestnictwo w większości zajęć nie wymaga dopłat do karty klubowej lub abonamentowej, a same treningi dostępne są w dogodnych godzinach, co wiąże się z niską „barierą wejścia”. Na ogół nie trzeba także martwić się o sprzęt, który zapewnia klub (poza nielicznymi wyjątkami, takimi jak np. maty do jogi). W większości przypadków wystarczy strój sportowy. Poziom zaawansowania zajęć dopasowany jest do płci, wieku i możliwości fizycznych uczestników, tak więc każdy może znaleźć coś dla siebie.

Pewnym wyzwaniem może być znalezienie grupy, która w pełni odpowiada naszym ambicjom, celom, możliwościom i… stylowi. Gusta są różne, podobnie jak grupy i trenerzy. Warto poświęcić więc nieco więcej czasu na poszukiwania, by znaleźć takie zajęcia i takie miejsce, do którego chętnie będziemy wracać.

Po czwarte – inspiracja

Obecność innych osób nie tylko motywuje do bardziej intensywnego wysiłku, ale także zachęca do wymiany wszelkiego rodzaju poglądów, opinii i doświadczeń. Wydaje Ci się, że nie będziesz mieć wspólnych tematów z ludźmi, których spotkasz w klubie fitness? Wystarczy jeden ciężki trening, by znalazł się temat do rozmowy – a to dopiero początek!

Grupa treningowa to także nieocenione źródło informacji o sporcie i wszystkim, co się z nim wiąże. Technika, dieta, sprzęt, zajęcia „tylko dla orłów”, nowe sposoby na aktywne spędzanie wolnego czasu… Wspólne treningi to niekończące się źródło inspiracji! Zdrowa rywalizacja z innymi pozwala nam również lepiej poznać samych siebie i pracować nad własnym charakterem.

 

Po piąte – zaangażowanie

Udział w treningach grupowych zawsze stanowi zobowiązanie – w stosunku do samego siebie, trenera lub pozostałych członków grupy. Dzięki temu rośnie poziom naszej motywacji, a to pomaga nam ćwiczyć regularnie i systematycznie. Trening grupowy rzadko kończy się na pojedynczych zajęciach – jeśli już na coś się zdecydujemy, spróbujemy i przekonamy się, że zajęcia nam się podobają, raczej nie będziemy szukać wymówek od udziału w treningach.

Mało tego – niektóre kluby stosują większe lub mniejsze „sankcje” w stosunku do tych, którzy nie pojawiają się regularnie na zajęciach lub blokują możliwość zapisania się na nie innym uczestnikom, a to może dodatkowo wspierać regularność treningów.


Podsumowując, trening grupowy to nie tylko zajęcia. To przygoda, którą przeżywamy w dobrym towarzystwie – przekonaj się o tym!

Bibliografia:

  1. Strauss B., Social facilitation in motor tasks: a review of research and theory, Psychology of Sports and Exercise, 2002.
  2. Graydon J., Murphy T., The effect of personality on social facilitation whilst performing a sports related task, Personality and Individual Differences, 1995.
  3. Graupensperger S., Gotschall J. S., Benson A. J. i inni, Perceptions of groupness during fitness classes positively predict recalled perceptions of exertion, enjoyment, and affective valence: An intensive longitudinal investigation, Sport, Exercise and Performance Psychology, 2019.