5 zaskakujących rzeczy, których nie wiesz o bobie

Bób to typowo sezonowy produkt: jest zdrowy, niskokaloryczny i pyszny. Błyskawicznie się gotuje, możesz go wykorzystać w wielu daniach. Podsuwamy dzisiaj cztery apetyczne pomysły z bobem w roli głównej.

Bób - co warto o nim wiedzieć? 

  1. Bób jest doskonałym źródłem białka (ok. 7,1 g na 100 g produktu), dlatego może być świetnym elementem diety sportowca.
  2. Obfituje w lizynę, odpowiadającą za przyrost masy mięśniowej i regenerację uszkodzonych tkanek, witaminy i sole mineralne.
  3. Bób to źródło polifenoli, które zmniejszają ryzyko chorób układu krwionośnego i występowania nowotworów. Polifenole mają pozytywny wpływ na nasz układ immunologiczny, chronią serce i obniżają ciśnienie.
  4. Łupinki są jak najbardziej jadalne. Jeżeli jednak obierzesz bób, nie wyrzucaj ich, ale dodaj do sałatki, zupy lub pasty na chleb.
  5. Pojawiają się głosy, że bób ma ujemne kalorie, bo jedzenie i trawienie bobu jest energochłonne i spala więcej kalorii, niż sam bób dostarcza. To mit! 

Bób ma to do siebie, że może stanowić błyskawiczną przekąskę, zjadaną bez żadnych dodatków (może poza odrobiną soli i oliwy z oliwek). Czasem jednak warto z nim popracować w kuchni, by wyczarować prawdziwe cuda! Oto nasze cztery propozycje z bobem w roli głównej. Pyszne, szybkie, zdrowe! Idealne, aby zabrać je ze sobą do pracy, lub na letni piknik. Zaczynajmy!

 Sałatka z bobem i kaszą gryczaną

Oczywiście bób możesz dodać do dowolnej sałaty i połączyć go z innymi warzywami - wówczas otrzymasz lekką i smaczną sałatę, idealną na przekąskę. My jednak zaproponujemy coś bardziej skomplikowanego, ale bez obaw - przygotuj większą porcję, która wytrzyma nawet kilka dni w lodówce. Idealna na zimno, a więc sprawdzi się w upały.

Składniki:

  • Dwa woreczki ugotowanej i wystudzonej kaszy gryczanej palonej
  • Pół kg bobu (ugotowanego)
  • Natka pietruszki
  • 1 młoda cebula
  • 1 duży ogórek szklarniowy
  • Sól, pieprz, oliwa z oliwek i sok z cytryny do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Bób możesz obrać, ale nie musisz tego robić - to zależy od twoich preferencji smakowych. Wrzuć go do miski razem z kaszą, posiekaną drobno natką i cebulą. Wcześniej pokrój ogórek w kostkę, połóż go na sitku i osól. Niech odcieknie z niego jak najwięcej wody.
  2. Do miski wrzuć odsączony ogórek, a następnie całość przypraw solą, pieprzem, oliwą i sokiem z cytryny. Smak powinien być orzeźwiający, ale też delikatny.
  3. Sałatkę śmiało zapakuj do zamykanego pojemnika lub słoika i podjadaj, gdy tylko masz ochotę. Jeżeli serwujesz ją na grillu, posyp obficie prażonymi pestkami dyni.