4 nieoczywiste zalety biegania

Niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy, gdzie żyjemy i czym się na co dzień zajmujemy, jest coś, co łączy nas od stuleci – bieganie. Aktywność, do której nasze ciała wykształciły się w drodze ewolucji i która była podstawą życia naszych przodków. Nie powinien zaskakiwać zatem fakt, że bieganie to obecnie trzecia pod względem popularności dyscyplina sportowo-rekreacyjna w Polsce zaraz po pływaniu i jeździe na rowerze. Dlaczego właściwie nakręca na działanie tak wiele osób na całym świecie przez cały rok? Przedstawiamy nieocenione korzyści z biegania.

Korzystnie wpływa na relacje społeczne

Pewnie zastanawiasz się, co może mieć wspólnego bieganie z kontaktem z innymi ludźmi? Otóż bardzo wiele. Bieganie łączy ludzi, którzy emanują podobną energią jak my sami i których pobudza do działania ta sama wizja nieopisanej radości i satysfakcji po treningu.

Maratony, półmaratony czy nawet amatorskie sekcje biegowe to idealne miejsca do budowania społeczności i poznawania ludzi motywujących do działania. Ponad 34% mężczyzn i blisko 50% kobiet startuje w biegach masowych w celach towarzyskich. O ich popularności może świadczyć fakt, że w 2013 roku na całym świecie zorganizowano już 3900 maratonów, w których wzięło udział 1,6 miliona osób*.

Dodatkowo – jak pokazują wyniki ostatniej kampanii #Spoćsię – na regularne bieganie decyduje się 46% aktywnych Polaków. Bieganie wpływa pozytywnie na nasze interakcje społeczne również poza biegową trasą, czyniąc nas pewniejszymi siebie i bardziej otwartymi na innych.