10 najlepszych ćwiczeń na klatkę piersiową

Żeby ćwiczyć konkretną partię mięśniową, trzeba wiedzieć z czego ona się składa i ile zajmuje miejsca w ciele. Klatka piersiowa, to dosyć spora część mięśni ciała człowieka i składa się z trzech grup: mięśni powierzchownych, głębokich i przepony oddzielającej jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej.

Milena Traczyńska

Dzisiaj zajmiemy się mięśniami powierzchownymi na które składa się mięsień piersiowy większy, mięsień piersiowy mniejszy, mięsień podobojczykowy oraz mięsień zębaty przedni To one są kluczowe przy pracy nad klatką piersiową na siłowni

Mięśnie powierzchowne, które warto ćwiczyć

  • Mięsień piersiowy większy ma kształt trójkąta i jego przyczepy początkowe znajdują się na obojczyku, na przedniej powierzchni mostka i na chrząstkach żebrowych. Przyczep końcowy mieści się na kości naramiennej (oczywiście informacje podaję w dużym uproszczeniu).
  • Mięsień piersiowy większy jest najsilniejszym mięśniem z grupy mięśni klatki piersiowej i odpowiedzialny jest za przywodzenie ramienia, opuszczanie ramienia, przyciąganie ramienia przyśrodkowo oraz odwracanie go do wewnątrz. Całkiem sporo funkcji prawda?
  • Mięsień piersiowy mniejszy znajduje się pod mięśniem piersiowym większym i łączy łopatkę z żebrami – nie wszystkimi oczywiście. Jest to mięsień pomocniczy w oddychaniu oraz obniża obręcz kończyny górnej (wzrusz ramionami).

Czy czasem się zastanawiasz dlaczego człowiek przy dusznościach opiera dłonie o meble i pochyla ciało? Otóż mięśnie piersiowe wspomagają układ oddechowy.

Na tym skończymy anatomię: wiesz już jak nazywają się główne mięśnie klatki piersiowej, teraz czas na najlepsze ćwiczenia, które je wyrzeźbią.