Brak – czasu, zdrowia, chęci

  • Dla 28% Polaków główną przyczyną niepodejmowania aktywności fizycznej jest brak czasu, który wynika w głównej mierze z zajęcia się pracą (wskazało na nią 62% osób), opieki na dziećmi (16%) i obowiązkami domowymi (16%). 
  • Spora grupa Polaków jako przyczynę braku ruchu wskazuje problemy zdrowotne. Dla 26% przeszkodą jest choroba, dla 7% - kontuzja utrudniająca byciem aktywnym. 
  • Niemal co dziesiąty Polak wyznaje, że nie jest aktywny, ponieważ po prostu… mu się nie chce. 
  • Co ciekawe, aż 36% osób zapytanych o to czemu się nie ruszają nie jest w stanie wskazać konkretnej przyczyny.  

Ruch od najmłodszych lat

Bardzo istotną rolę w kształtowaniu aktywnego stylu życia odgrywa wychowanie fizycznego w szkole. Odsetek dorosłych, którzy nie uprawiają żadnej aktywności jest zbliżony do odsetka osób, które do zajęć z W-F-u miały stosunek neutralny (13%) lub negatywny (20%). 

Wart uwagi jest w tym kontekście fakt, że lekcje z W-F cieszą się spadającym uznaniem. Wśród osób w wieku 55-65 lat aż 70% przyznaje, że lubiło W-F, nie lubiło go natomiast 15%. W grupie wiekowej 18-24 lata tylko połowa respondentów ma dobre wspomnienia z W-F – aż 36% nie przepadało za tymi zajęciami. 

Innymi ważnym czynnikami kształtującymi nawyki w zakresie aktywności jest wpływ rodziny. 43% Polaków przyznaje, że w ich domach rodzinnych uprawiano sport – większość z tych osób uprawia sport co najmniej 3 godziny tygodniowo.

Co zrobić, by pokonać sportkrastynację? 

Sportkrastynacja, czyli tendencja do unikania aktywności fizycznej – niezależnie od swojej przyczyny – negatywnie wpływa na zdrowie cierpiącej na nią osoby. Nie jest ona jednak problemem wyłącznie dla jednostek. Dotyka całej społeczności, bowiem przyczynia się do większego ryzyka zachorowań na wiele dolegliwości – takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie oraz schorzenia psychiczne, które stanowią obciążenie dla ochrony zdrowia. 

W jaki sposób z nią walczyć? Eksperci wskazują, że niezbędna jest gruntowna zmiana myślenia o aktywności: 

Skoncentrowanie się na długofalowych korzyściach dla zdrowia i samopoczucia.

Kojarzenie sportu z przyjemnością zamiast ograniczeniami, przymusem i kontuzjami.

Zaszczepiania pozytywnych nawyków sportowych już od dzieciństwa.

Szerzenie wiedzy na temat aktywności i znoszenie barier utrudniających jej uprawianie.

Raporty MultiSport Index

Od lat wspieramy i badamy rozwój aktywności fizycznej Polaków.